Jestliže s vaším webem na WordPress teprve začínáte, může být těžké se orientovat v tom, co a jak pro svůj web udělat, aby byl dlouhodobě zdravý. Jeden z kroků, který vám k tomu pomůže, je odstranění nepoužívaných pluginů a šablon ve WordPressu. Díky tomu si nebudete snižovat rychlost vašeho webu, zvýšíte jeho bezpečnost, zálohy budou menší a práce v administraci přehlednější.
Proč je důležité čistit WordPress od zbytečností
Když se vrhneme do tvorby webu, může nás ten proces pohltit a tak zkoušíme různé pluginy, které by se nám mohly hodit, nahráváme obrázky a zkoušíme, který se bude do našeho nového článku hodit nejvíce. Někdy také můžeme zkoušet instalovat i různé šablony, dokud nenajdeme přesně to, co hledáme.
Díky tomu se nám dřív nebo později ve WordPressu začnou usazovat věci, které vlastně nepoužíváme, ale necháváme si je tam na někdy příště nebo prostě jen nevíme, jak se jich zbavit. Je však několik důvodů, proč věnovat čas tomu, abychom měli ve WordPressu pořádek:
- Bezpečnost: toto je hlavním důvodem, proč se starého a nepotřebného zbavovat. V pluginech i šablonách mohou být bezpečnostní mezery, které můžou být zneužity pro nabourání se do systému a nadělání paseky.
- Výkon: jednak ten váš, protože se budete v administraci pohybovat snadněji. A jednak výkon samotného webu – každá troška se počítá.
- Menší zálohy: pravidelné zálohování webu, jak online někam do cloudu, tak offline třeba na externí harddisk, je důležitou součástí pravidelné péče o web. S menšími zálohami se snáze pracuje, snižuje se riziko nějaké chyby a také potřebujete méně prostoru pro jejich uchovávání.
Pojďme se tedy společně zbavit věcí, které nepotřebujeme 🙂
Jak odstranit nepoužívané šablony ve WordPressu
Je jedno, jestli máte čistou instalaci WordPress nebo jestli už nějaký čas tvoříte svůj web. Je dost pravděpodobné, že v něm najdete šablony, které už nepoužíváte.
Já osobně doporučuji v administraci nechávat vždy dvě šablony – tu, kterou skutečně používáte (například Hello Elementor) a jednu výchozí WordPress šablonu, ideálně tu nejnovější, jako je třeba Twenty Twenty-Five. Proč? Kdyby se s vaší aktivní šablonou cokoli stalo (např. konflikt s pluginem nebo poškození souborů), WordPress má kam „sáhnout“ a automaticky aktivuje právě tu výchozí. Je to taková pojistka, která se může hodit – a přitom web nijak nezatěžuje.
Kde najdeme nainstalované šablony a jak se těch přebytečných zbavíme?
Krok 1: Přihlásíme se do administrace WordPress.
Krok 2: V levém menu vybereme Vzhled -> Šablony. Otevře se nám okno, kde uvidíme všechny šablony, které jsou v našem WP nainstalované. Jako první bude šablona, kterou aktuálně používáme. Vidíme na ní označení “Aktivní”.
Krok 3: Naším cílem je ponechat aktivní šablonu a jednu záložní – právě tu výchozí od WordPressu. Ostatní šablony smažeme tak, že na ně najedeme myší a klikneme na Podrobnosti.
Krok 4: Otevřou se nám informace k vybrané šabloně a v levém dolním rohu se nám zpřístupní možnost Smazat, kterou použijeme. Tímto způsobem smažeme vše, co potřebujeme.
Jak odstranit nepoužívané pluginy ve WordPressu
Pluginy jsou ve WordPress hojně používané a díky nim můžeme přidat přesně ty funkcionality, které potřebujeme. Můžeme však velmi snadno ztratit přehled o tom, co jsme nainstalovali a co už vlastně nepoužíváme.
Krok 1: V administraci WP vybereme v levém menu Pluginy -> Přehled pluginů.
Krok 2: V přehledu vidíme všechny pluginy, které jsou nainstalované na naší WP stránce. Neaktivní pluginy jsou podbarvené bílou barvou a můžeme je buď Aktivovat nebo Smazat. V našem případě tedy klikneme na volbu Smazat. Nemusíte mít obavu, že je to nezvratné. Kdykoli v budoucnu zjistíte, že smazaný plugin znovu potřebujete, snadno a rychle ho znovu nainstalujete 🙂
Krok 3: Aktivní pluginy jsou podbarvené světle modrou a mají vlevo modrý pruh. Takto bychom měli mít označené pouze ty pluginy, které ve skutečnosti na webu používáme. Doporučuji tedy v tomto kroku projít všechny aktivní pluginy a zamyslet se, zda je využíváte či ne. Pokud zjistíte, že je na vašem webu vlastně nepotřebný, klikneme na Deaktivovat a následně Smazat.
DOPORUČENÍ: Najděte si vždy jednou za čas pár minut na to, abyste se mrkli, jestli ve vašem WordPress nejsou nějaké nepoužívané pluginy nebo šablony, a udělejte z toho návyk. Váš web vám bude za to vděčný.
A co dál? Podívejte se, jak si můžete pročistit knihovnu médií.